»  İletişim
     »  İletişim Form
     »  İnsan Kaynakları
 

1. Doymuş Yağ nedir?
Doymuş yağların yapısında bulunan atomları 4 bağ yapmıştır ve buna doymuş yağlar denir.doymuş yağlar margarin, tereayağı gibi yağlarda çok fazla bulunur ve damarları bir borunun kireçle kaplanması gibi tıkayarak kalp-damar hastalıklarına yol açarlar.

2. Doymamış yağ nedir?
Doymamış yağlar iki gurba ayrılı;tekli ve çoklu doymamış yağlar. Tekli doymamış yağlar karbon atomlarının yalnızca iki tanesini çift bağla bağlanması ile oluşur.Çoklu doymamış yağlar ise 2’den fazla karbonatomunun birbiri ile çift bağ yapmasıyla oluşur.Çoklu doymamış yağ oranı yüksek olan yağlar(Örneğin soya,omega-3 yağ asitleri,ayçiçek yağı,mısır yağı) kalp damar hastalıklarını önlerler,vücütta kötü kolestrrol olarak bilinen LDL’nin iyi kolestol olarak bilinen HDL ile dengelenerek azaltılmasına yardımcı olurlar,hipertansiyon tedavisinde yararlı etkiye sahiptirler.

3. Kolesterol nedir? Hangi gıdalarda bulunur?
Kolesterol,yaşam için gerekli olan mumu kıvamında yağımsı bir maddedir Kolestrol,beyin,sinirler,kalp bağırsaklar,kaslar karaciğer başta olmak üzere tüm vücütta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon(kortizon,seks hormaonu),D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolestrol bulunması yeterlidir.Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa, bu kan damarlarında birikir ve kan damarlarının sertleşmesine, daralmasına yol açar Buda kalp –damar hastalıklarına yol açar.Kolesterol hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur, bitkisel yağların hiç birinde kolesterol yoktur.

4. İyi ve kötü kolesterol nedir?
LDL(Low Lipoprotein,düşük yoğunluklu lipoprotein):Kötü huylu kolesteroldür. HDL(High Density Lipoprotein,yüksek yoğunluklu lipoprotein):İyi huylu kolesteroldür.

5. Kolesterol niçin önemlidir?
Kalp ve damr hastalıkları,Türkiye’de ve diğer hastalıkları,Türkiye’de ve diğer ülkelerde ölümlerde ve kalıcı sakatlıklara yol açan yaygın sorunlardır.Türkiye’de, 6 milyonkişide kan kolesteol düzeyi sınırda yüksek(200-239 mg/dl) ve 2 milyon kişide yüksektir.(240 mg/dl ve üstü).Gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında ,kalp ve damar hastalıkları ilk sıradadır ve yüksek kolesterol,yüksek tansiyon ,şişmanlık gibi sorunların düzeltilmesi ile bu ölümler önlenebilir veya geçiktirilebilir.Bu nedenle ,Dünya Sağlık Örgütü, kalp ve damar hastalıklarını 1 numaralı insanlık düşmanı ilan etmiştir.

6. Zeytinyağı ve fındık yağı donar mı?
Zeytinyağı ve fındık yağı kimyasal özellikleri bakımından birbirine benzerdir ve her ikiside soğukta muhafaza edildiğinde donar.Donan zeytinyağı veya fındık yağı tekrar oda sıcaklığına geldiğinde sıvı haline döner ve bu arad yağın kalitesi bozulmaz

7. Sıvı yağlar nasıl muhafaza edilmeli?
Yağlarda bekleme sırasında bozulma ısı,hava ve güneş ışığının etkisiyle hızlanır.Bunu önlemek için yağlarıngüneş ışığı almadan kapalı dolaplarda ağzı kapalı bir şekilde oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir.

8. Son kullanım tarihi geçmiş yağı ne yapmak gerekiyor?
Son kullanım tarihi geçmiş yağların sağlığa direct bir etkisi yoktur.Fakat tadında bir acılaşma görülebilir.Bu da mideyi rahatsız eder.

9. Hangi yağ daha sağlıklıdır?
Tüm sıvı yağlar doymamış yağ oranları yüksek olduğu için kalp-damar hastalıklarına yol açmazlar.Bütün sıvı yağlar sağlıklıdır.

10. Açık renkli yağ hafif midir?
Renk açma işleminde yağda doğal olarak bulunan renk verici maddeler alınır.Bu maddelrin yağın kalitesine bir etkisi yoktur.Yağın hafif olması koku alma işlemi(deodorizasyon)’nin iyi yapılması ile mümkündür.Sonuç olarak açık yağ hafiftir denilmez ve renk bir kalite kriteri değildir.

11. Fındık yağı hangi fındıktan elde edilir?
Fındık yağı çerezlik olarak tüketilen fındıkların kavrulmamış olan ham halinden üretilir.

12. Sağlıklı beslenmek için yağlar nasıl kullanılmalıdır?
Sağlılık beslenmek için almamız gereken günlük enenrjinin %30’unu yağlardan karşılamalıyız.Bu oran içerisinde yağlar %10 doymuş tekli doymamış ve%10 çoklu doymamış şeklinde olmalıdır.Hiçbir diyet yağsız olmammalıdır.Sıvı yağlar vücüt için elzemdir.(yani dışarıdan gıdalarla alınması zorunludur.) A,D,E ve K vitaminleri yağda eridiğinde yağlarla alınması gerekir.

13. Sıvı yağlarda ne kadar kalori vardır?
Tüm sıvı yağların kalorisi birbirinin aynısıdır.Sıvı yağların 1 gramında 9 kilo kalori bulunmaktadır.

14. Yeterli ve dengeli beslenme ne demektir?
Vücudun büyümesi,yenlenmsi ve çalışması için çeşitli besin ögelerine ihtiaycı vardır. Gerekli olan besin ögelerinin her birinin yeteri miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumu,yeterli ve dengeli beslenmedir.Bu besin ögeleri;karbonhidratlar,yağlar,proteinler,vitaminler,mineraller ve sudur.

15. Sağlıklı beslenmek için yağ kullanımı tamamen kesilmelimidir?
Sağlıklı beslenmek için günlük beslenmemize dahil etmeliyiz ve asla yağ kullanımını tamamen kesmemeliyiz. Sağlıklı bir insanın alması gereken günlük enerjinin %30’unu yağlardan karşılaması gerekiyor. Bu oran içerisinde yağların dağılımı %10 doymuş, %10 tekil doymamış ve %10 çoklu doymamış şeklinde olmalıdır.

16. Sızma ve riviera zeytinyağı arasındaki fark nedir?
Sızma zeytinyağı en iyi zeytinlerden, hiçbir teknoloji kullanılmadan fiziksel yöntemlerle elde edilen ve asitliği %1’den az olan zeytinyağıdır. Sızma zeytinyağı kimyasal işlemlerden geçmediği için kendine has kokusunu ve tadını yoğun olarak taşır. Zeytinyağı tutkunlarının vazgeçilmezi sızma; salatalarda, mezelerde, soğuk yemeklerde ve kahvaltılarda kullanmak için en uygun zeytinyağıdır. Riviera ise; asitliği sızma için uygun olmayan zeytinyağının rafine edilerek asidinden ve kokusundan arındırıldıktan sonra sızma ile belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Sızmaya göre hem koku hem de tad açısından daha hafif olan Riviera; ısıya dayanıklıdır ve bu sayede sıcak yemeklerde ve kızartmalarda rahatlıkla kullanılır.

17. Kızartma yaparken dikkat edilecek noktalar nelerdir?
Kızartmalarınızda daha iyi sonuçlar alabilmek için aşağıdaki püf noktalara dikkat edin: • Kızartma yapacağınız tavayı çok fazla malzemeyle ( patates, patlıcan, biber, vs.) doldurmayın. Tavanın içine konulan fazla malzeme tava sıcaklığını düşürecektir. • Yağı kızdırmadan önce tavanın içine bir miktar tuz atın. Kullandığınız yağ sıçramayacağı için güvenle kızartma yapabilirsiniz. • Patlıcan kararmaması ve fazla yağ çekmemesi için kızartmadan önce 5-10 dk. Tuzlu suda bekletin. • Patatesleri soymadan önce 10 dakika kadar sıcak suya koyun. Patatesleri soyarken zorlanmadığınızı göreceksiniz. • Balıkların iyi kızarması için yıkayıp kuruladıktan sonra balıkları sırasıyla süte batırın ve una bulayın. • Kızartmadan önce yıkadığınız tüm malzemeleri mutlaka kağıt havluda kurutun, böylece tavada sıçramasını engellersiniz. • Kıtır kıtır patates kızartmaları için, kızartmaya başlarken patatesleri soyup doğradıktan sonra bol suyla çalkalayın ve iyice kurulayın. Kızartmalarınızı yağdan çıkardıktan sonra ise hemen tabağa alın yuzlayın. Tuz fazla yağı ve buharı emer. Kızartmanın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar • Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içine bir iki dal maydanoz atın. Kokulardan kurtulmak için bir kapta sirkeli su kaynatmayı da deneyebilirsiniz.

18. Aynı yağ ile birden fazla kez kızartma yapmak sağlığımız açısından sakıncalı mıdır?
Aynı kızartma yağını birden fazla kullanmak, ev hanımlarının yıllardır vazgeçemediği bir alışkanlıktır ve dikkatli uygulandığında sağlık açısından hiçbir sakınca taşımaz. Aynı yağı tekrar kullanırken yaşanabilecek en büyük tehlike, yağın yapısında bozulma olacak kadar çok kızartılması ve bu yüzden kokusunda ve tadında değişiklik olmasıdır. Kokusunda ve tadında değişme olmuş yağlar, yemeklerin tadını bozmakla kalmayıp aynı zamanda içerdikleri serbest radikaller sebebiyle kanserojen madde haline gelirler.

19. Kızartma yağını bozmadan tekrar kullanabilmek için nelere dikkat etmeliyim?
Kızartma yağını tekrar tekrar güvenle kullanmak için aşağıdaki önerilerimize uymanız yeterli olacaktır: • Kızartma yağını her kullanımdan sonra bir tülbent yardımıyla süzün. İçinde kalan yemek parçaları yağın yapısında değişikliklere, tadında ekşimelere sebep olur. • Kızartma yaparken sıcaklığın 190°C’ yi geçmemesine özen gösterin • Kızartma işlemlerini bitirdikten sonra kullandığınız yağı en kısa sürede ateşten uzaklaştırın. Uzun süreyle yüksek sıcaklığa maruz bıraktığımızda, yağın yapısında değişmeler yaşanacaktır. • Farklı cins yağları kızartma yağı olarak kullanmak için karıştırmayın. Karışım yağlar daha düşük sıcaklıkta bozulurlar. • Kullandığınız yağı serin ve ışıktan uzak bir yerde saklayın. • Kızartma yaparken demir veya bakır kaplardan uzak durun. Bu metaller düşük sıcaklıklarda bile kullandığınız yağın yapısında bozulmalara neden olurlar. • Aynı yağ ile 3 kereden fazla kızartma yapmamaya dikkat edin. Kızartma yağını tekrar tekrar güvenle kullanmak için aşağıdaki önerilerimize uymanız yeterli olacaktır: • Kızartma yağını her kullanımdan sonra bir tülbent yardımıyla süzün. İçinde kalan yemek parçaları yağın yapısında değişikliklere, tadında ekşimelere sebep olur. • Kızartma yaparken sıcaklığın 190°C’ yi geçmemesine özen gösterin • Kızartma işlemlerini bitirdikten sonra kullandığınız yağı en kısa sürede ateşten uzaklaştırın. Uzun süreyle yüksek sıcaklığa maruz bıraktığımızda, yağın yapısında değişmeler yaşanacaktır. • Farklı cins yağları kızartma yağı olarak kullanmak için karıştırmayın. Karışım yağlar daha düşük sıcaklıkta bozulurlar. • Kullandığınız yağı serin ve ışıktan uzak bir yerde saklayın. • Kızartma yaparken demir veya bakır kaplardan uzak durun. Bu metaller düşük sıcaklıklarda bile kullandığınız yağın yapısında bozulmalara neden olurlar. • Aynı yağ ile 3 kereden fazla kızartma yapmamaya dikkat edin.

 
Yeni Web Sitemiz Açıldı
Yeni sitemiz faaliyete girmiştir. Tüm ürünlerimiz sitemize eklenmiştir.